Wizyta delegacji z Ukrainy

Wczoraj w naszej gminie mieliśmy zaszczyt gościć delegację z Ukrainy a dokładniej z gminy Kordiszewka reprezentowanej przez wójta Iwana Bajdę oraz gminy Josipołka na czele z wójtem Wiktorem Swinarczukiem. Przedstawiciele lokalnego samorządu w osobach – wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Mielcarek oraz przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski serdecznie powitali delegację reprezentującą powiat Kozjatyń, województwo winnica oraz wręczyli upominki promujące gminę Kazimierz Biskupi. Podczas krótkiej wizyty w Kazimierzu Biskupim goście z Ukrainy zwiedzili malownicze i zabytkowe miejsca stolicy gminy. Zarówno gospodarze jak i goście rozstali się w miłej i przyjaznej atmosferze z nadziejami na zawarcie dwustronnego porozumienia z wójtem Wiktorem Swinarczukiem.

Ukraina 1 Ukraina 2

Drzwi Otwarte Aeroklubu Konińskiego

Niedzielne Drzwi Otwarte Aeroklubu Konińskiego były nie lada gratką dla wszystkich fanów awiacji i amatorów latania. Na zaproszenie organizatorów – wójta gminy Grzegorza Maciejewskiego, Aeroklubu Konińskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury na płytę lotniska całymi rodzinami zawitali mieszkańcy gminy i okolic. Priorytetem zorganizowania podniebnej imprezy było oficjalne zakończenie projektu ,,A zmalujmy coś”, w ramach którego, dzięki dofinansowaniu od Fundacji BGK, powstał mural dotyczący historii lotnictwa. Podczas dzisiejszego finału wójt gminy Grzegorz Maciejewski, prezes Aeroklubu Konińskiego Andrzej Sybis oraz starosta koniński Stanisław Bielik wręczyli podziękowania dla zaangażowanych w projekt "A zmalujmy coś", otrzymali je: Sylwia Kudła, Dorota Makowska, Stowarzyszenie "Swojskie Babki" z Nieświastowa oraz Jerzy Maciejewski. Następnie dokonano uroczystej prezentacji murala autorstwa Karoliny Łagodzińskiej-Mańkowskiej. Zwykle puste lotnisko zmieniło się nie do poznania. Hangary opuściły maszyny latające, którym odwiedzający nie tylko mogli się przyjrzeć z daleka, ale i zwiedzić ich kabiny, czy nawet usiąść za sterami - z czego szczególnie najmłodsi goście chętnie korzystali.Przez kilka godzin mogli zobaczyć to, co na co dzień jest dla nich niedostępne. Niecodziennej, podniebnej atrakcji w postaci lotów pod kazimierską chmurką doświadczyło 24 szczęśliwców, którzy zostali wylosowani z grona zarejestrowanych podczas imprezy mieszkańców gminy. Wielkiej frajdy dostarczyło uczestnikom stanowisko spadochronowe SkyCampu, na którym zainteresowani mogli kibicować podczas skoków spadochronowych na celność lądowania a także wybrać się w spadochronową podróż za pomocą specjalnych gogli. Całości imprezy towarzyszył zespół „Forte”.

Lotnisko 1 Lotnisko 2

Lotnisko 3 Lotnisko 4

Lotnisko 5 Lotnisko 6

Festyn Rodzinny w Wieruszewie

W dzisiejsze popołudnie Wieruszew był stolicą integracji i entuzjazmu. Wspólne święto zgromadziło nie tylko liczną grupę mieszkańców sołectw Wieruszew i Władzimirów, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy tłumnie przybyli na Festyn Rodzinny. Organizatorami rodzinnej fety byli sołtysi sołectw Wieruszew i Władzimirów – Jadwiga Kwaśniewska oraz Stefan Kropidłowski wraz z członkami rad sołeckich. Dla uczestników festynu przygotowali Oni moc atrakcji w postaci: pokazów strażackich w wykonaniu druhów OSP Bielawy i OSP Kazimierz Biskupi, spotkania z policjantami z golińskiej komendy, przejażdżek bryczką i motocyklem z koszem a także dmuchańców i słodkości. Animacje i konkursy dla milusińskich przygotowali reprezentanci stowarzyszenia „Wioska z Przytupem”. Smakołyki przygotowały panie z KGW Bielawy. Nie zabrakło także pieczonych na ognisku kiełbasek oraz grillowanych przekąsek. Całość festynu zakończyła się zabawą taneczną, podczas której czas umilał zespół „Sami Swoi”. Tradycyjnie dla najpiękniej tańczącej pary przygotowano nagrodę.

Wieruszew 1 Wieruszew 2 Copy

Wieruszew 3 Copy Wieruszew 4 Copy

I Powiatowy Piknik Seniora

Wczoraj w Kazimierzu Biskupim odbyło się prawdziwe święto organizacji senioralnych z terenu powiatu konińskiego. Na zaproszenie starosty konińskiego Stanisława Bielika oraz wójta gminy Grzegorza Maciejewskiego do Parku Kulturowego zawitali seniorzy z: Goliny, Władzimirowa, Kramska, Sławska, Skulska, Ślesina, Wilczyna, Kleczewa oraz Kazimierza Biskupiego. Dla przemiłych gości przygotowano smaczny poczęstunek,który serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bielaw i Władzimirowa, możliwość zwiedzania kościoła farnego pw. św. Marcina oraz muzeum misyjnego w Klasztorze MSF . Specjalnie dla seniorów wystąpił chór „Dominium” ze Sławska, Kapela Podwórkowa „Z kopyta” oraz Kapela Podwórkowa „Pod Rydlem”. Spotkanie zakończyła wspólna potańcówka z zespołem „Forte”, która trwała do późnych godzin wieczornych. Nie brakowało dobrego humoru a przede wszystkim wigoru.

Piknik 1 Piknik 2

Piknik 3 Piknik 4

Piknik 5 Piknik 6

Piknik 7 Piknik 8

Piknik 9 Piknik 10

 

Kazimierski kraniec świata - Martyna Wojciechowska w odwiedzinach

W niedzielę, 23 czerwca, na strefie spadochronowej Sky Camp odbyło się wyjątkowe wydarzenie skierowane do najmłodszych, którzy właśnie zaczęli letnie wakacje. A wakacje najlepiej zacząć na świeżym powietrzu i w doborowym towarzystwie.

„Niemożliwe nie istnieje” - to motto Martyny Wojciechowskiej, która opowiadała ponad setce dzieci o tym, jak wspinała się na najwyższą górę świata (Mount Everest zdobyty 18 maja 2006), o tym jak uciekła z domu na pobliską stację benzynową mając zaledwie kilka lat, o tym jak miała bardzo poważny wypadek samochodowy, pomimo którego udało jej się wrócić do pełnej sprawności, dalej spełniać swoje marzenia i dążyć do nowych celów.

- Dzieciaki! Nigdy nie traćcie swojej wspaniałej ciekawości, dociekliwości i determinacji. Zaprowadzą was one dokładnie tam, gdzie chcecie być. Musicie być tylko cierpliwi i pracowici, a na pewno się uda! - zwróciła się Martyna do wpatrzonych w nią z wypiekami na twarzach dzieci.

Wraz z Martyną wystąpiła również Kasia Bereska z tunelu aerodynamicznego Flyspot, odpowiadając na dziesiątki pytań na temat latania w symulatorze swobodnego spadania. Oprócz tego Marta Molińska, instruktorka spadochronowa, opowiedziała o tym, jak to jest wyskakiwać z pędzącego samolotu na 4000 metrów. Czy jest wtedy zimno (niespecjalnie), czy da się oddychać (jak najbardziej!) i czy w ogóle dzieci mogą skakać.

A okazuje się, że mogą! W ciągu tego dnia osiem dzielnych chłopców i dziewczynek w różnym wieku podjęli wyzwanie i skoczyli za zgodą rodziców ze spadochronem. 8-letni Mateusz był zachwycony, 14-letnia Wiktoria już namawia tatę na kurs spadochronowy za 2 lata, a 12-letni Marcin od samego początku w ogóle się nie bał i przekonywał, że będzie skakał jeszcze nie raz i nie dwa. 12-letni Bartek nie mógł się zdecydować, czy bardziej podobało mu się swobodne spadanie czy lot na otwartym spadochronie… W skrócie - emocji było mnóstwo, rodzice czasem skakali razem z dziećmi, czasem czekali na ziemi na swoje pociechy. Dla tych, którzy nie mają jeszcze 140 centymetrów wzrostu (wzrost wymagany przez organizatora ze względów bezpieczeństwa), mogli spróbować skoków w wirtualnej rzeczywistości na ziemi.

Na koniec Martyna Wojciechowska ogłosiła wyniki konkursu rysunkowego. Do wygrania było latanie w tunelu aerodynamicznym Flyspot oraz gogle do oglądania filmów VR w 360 stopniach. Piękny rysunek 10-letniej Hani Musiał dostał pierwsze miejsce i zostanie powieszony na honorowym miejscu w hangarze strefy spadochronowej Sky Camp, gdy zostanie ukończona jego budowa.

Martyna 1 Martyna 2

Martyna 3 Martyna 4

Wójt z jednogłośną aprobatą

Dziś w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się X sesja Rady Gminy Kazimierz Biskupi, która miała uroczysty charakter ze względu na podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi gminy, z tytułu wykonania budżetu za rok 2018 r. Przed podjęciem decyzji, radni zapoznali się z pozytywną opinią i uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej oraz realizacją założeń budżetowych i wykonanych zadań inwestycyjnych w gminie.
Radni jednogłośnie udzielili wójtowi gminy Grzegorzowi Maciejewskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2018r. Wójt podziękował Radzie Gminy za współpracę, oraz aprobatę kierunków rozwoju gminy i proponowanych priorytetów.

sesja abs 1 sesja abs 2

sesja abs 3 sesja abs 4

 

100 lat Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

„Nie ma nic piękniejszego na świecie niż beztroski śmiech beztroskiego dziecka” - te słowa Janusza Korczaka stanowiły wprowadzenie do uroczystości obchodów setnej rocznicy istnienia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, która miała dziś miejsce w GOK w Kazimierzu Biskupim. Następnie prezes oddziału gminnego TPD – Jolanta Kamińska powitała przybyłych na spotkanie gości oraz przedstawiła rys historyczny TPD. Słowa uznania i gratulacje z okazji jubileuszu wygłosili: prezes oddziału konińskiego TPD Krystyna Chowańska oraz wójt gminy Grzegorz Maciejewski. Podczas wyjątkowego spotkania podkreślono rolę i cele najstarszego w Polsce stowarzyszenia: troska o prawa, jakość warunków życia, wychowania i edukacji dziecka, jego wszechstronny rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo, podmiotowość i godność oraz równość szans życiowych. Kolejnym punktem programu było wręczenie odznak „Przyjaciel Dziecka”. Tę wyjątkową odznakę może otrzymać osoba, która podejmuje systematyczny wysiłek na rzecz dobra dziecka poza ramami obowiązków zawodowych. Na zakończenie części oficjalnej wójt Grzegorz Maciejewski oraz wicewójt Barbara Łechtańska wręczyli Jolancie Kamińskiej list gratulacyjny, kwiaty oraz medal, chcąc w ten sposób podziękować za pracę, zaangażowanie i społeczną misję. W części artystycznej swoje talenty zaprezentowali uczniowie z placówek oświatowych z terenu gminy. Nie brakowało zabawnych podsumowań, wzruszeń i uśmiechu...

tpd 1 tpd 2

tpd 5 tpd 6

tpd3 tpd4

Dzień Rodziny

Zgodnie z kalendarzem uroczystości Szkoły Podstawowej w Kazimierzu Biskupim dziś odbyła się wyjątkowa akademia z okazji „Dnia Rodziny”. Na zaproszenie uczniów klas pierwszych i trzecich oraz pań wychowawczyń do Gminnego Ośrodka Kultury zawitali wyjątkowi goście – rodzice. Milusińscy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym nie zabrakło pięknych słów wyrażających wdzięczność za miłość, dobroć i cierpliwość. Oprócz gorących podziękowań i serdecznych życzeń na rodziców czekała niespodzianka – prezenty przygotowane przez dzieci z poszczególnych klas.

DR 1 DR 2

DR 3 DR4

DR5 DR6

Powiatowe obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony jest w Polsce 30 maja. Rodziny zastępcze z powiatu konińskiego z tej okazji świętowały dziś w Kazimierzu Biskupim. Słowa uznania za niezwykle ważną, trudną i odpowiedzialną misję związaną z opieką i troską o przyjęte do rodziny dzieci, wyrazili przedstawiciele władz samorządowych z terenu gminy i powiatu.

Piknik rodzinny, który tradycyjnie odbył się w Parku Kulturowym oraz na terenie Klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny kolejny raz zachwycił atrakcjami. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz przedszkolaki z kazimierskiego przedszkola. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się pokazy strażackie, policyjne i motocyklowe. Następnie wszyscy uczestnicy pikniku udali się do Klasztoru MSF na wspólną modlitwę. Kolejnym punktem tego wyjątkowego spotkania był festyn rekreacyjno-sportowy, podczas którego został rozegrany mecz piłki nożnej pt. „Troszkę bajki”, przeprowadzono liczne konkurencje sportowe a także integrowano się przy grillu.

 55 Copy  23 Copy

26 Copy  40 Copy

75 Copy  74 Copy

78 Copy  79 Copy

Muzyczny bukiet dla Mamy

Jest taki jeden, wyjątkowy dzień w roku, w którym możemy powiedzieć naszym mamom, jak wiele dla nas znaczą i jak mocno je kochamy to Dzień Matki. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert pt. „ Muzyczny bukiet dla Mamy”. Uroczystość otworzyli – wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz przewodniczący rady gminy Arkadiusz Mielcarek, którzy składając najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności i radości, podkreślili jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni matka. „Muzyczny bukiet dla Mamy” w wykonaniu: przedszkolaków z grupy „Jeżyki”, grupy popołudniowej „Wiewiórki” oraz reprezentantów chóru „Jutrzenka” i Adoremus”, przysporzył wiele radości i wzruszeń nie tylko mamom, którym był dedykowany z okazji Ich święta, ale wszystkim przybyłym pragnącym spędzić popołudnie z muzyką płynącą prosto z serca.

dm 1 dm 2

dm 3 dm 4

dm 5 dm 6

dm 7 dm 8

 

Historia Polski pieśnią i piosenką opowiedziana

Historia Polski rozpisana na beztroskie ludowe piosenki, żołnierskie pieśni i doniosłe hymny to główny temat konferencji „Historia Polski pieśnią i piosenką opowiedziana”, która odbyła się dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim. Na zaproszenie wójta gminy Grzegorza Maciejewskiego oraz dyrektora Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie Jarosława Jankowskiego odpowiedziały osoby zainteresowane programem spotkania. Doskonałą lekcją patriotyzmu i wprowadzeniem do tematu konferencji był wykład "Pieśni i piosenki jako wyraz patriotyzmu Polaków na przestrzeni wieków", który wygłosił prof. UAM dr hab. Piotr Gołdyn. Następnie pasjonaci śpiewania, którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych pod dyrekcją Jakuba Tomalaka, zarazili widownię swoim zamiłowaniem do muzyki i równocześnie przypomnieli, że piosenki i pieśni towarzyszą Polakom od zawsze, w szczęściu i niedoli.

konferencja 1  konferencja 2

konferencja 3  konferencja 4

konferencja 5  konferencja 6

 

 Z klasą w internecie

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „#biblioteka” do Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Biskupim zawitał wyjątkowy gość - Zofia Staniszewska. W spotkaniu z autorką wierszy, dramatów, powieści, baśni terapeutycznych i bajek dla dzieci uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim. Mieli oni okazję by rozgryźć zawiłości zasad dobrych manier w internecie. Doskonałą podstawą do zgłębienia tajników etykiety w sieci, tzw. netykiety była książka „Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie”. Pani Zofia zabrała młodzież w podróż do cyberprzestrzeni, podczas której w przystępny i zabawny sposób opowiedziała o zasadach savoir-vivre’u na portalach społecznościowych oraz sposobach reagowania na niebezpieczeństwa internetowe. Opowieściom o cyberprzemocy, hejtowaniu i dobrych manierach towarzyszyła prezentacja multimedialna z ilustracjami Artura Nowickiego. Młodzi bohaterowie książki i nasi młodzi goście wspólnie podjęli się wyzwania rozwiązania testu na damę i dżentelmena, który rozwiązali celująco. W nagrodę każdy z uczestników otrzymał specjalnie zaprojektowany medal. Pani Zofio,bardzo dziękujemy za kreatywne wskazanie Nam dobrych nawyków w internecie!

Biblio 1  biblio 2

biblio 3  biblio 4

 

Dni Kazimierza Biskupiego 2019

 

5 Copy  15 Copy

19 Copy  24 Copy

 MG 3384 Copy   MG 3355 Copy

 MG 3849 Copy   MG 3877 Copy

 MG 3965 Copy   MG 4008 Copy

 MG 4111 Copy   MG 3760 Copy

 MG 4152 Copy   MG 4532 Copy

 MG 4386 Copy   MG 4414 Copy

 

Rodzinna Majówka sołectw Wieruszew i Władzimirów

Sołectwa Wieruszew i Władzimirów powitały maj na placu rekreacyjnym podczas Rodzinnej Majówki. Przyjemne chwile spędzono podczas licznych animacji, które dla Milusińskich przygotowali przedstawiciele stowarzyszenia "Wioska z Przytupem". Doskonałym przepisem na radość dzieci okazały się bańki mydlane w przeogromnych rozmiarach. Najmłodsi mogli także zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz wysłuchać informacji na temat pracy strażaków. O tę atrakcję zadbali druhowie z OSP Jóźwin. Nie zabrakło także możliwości napełnienia brzuszków podczas wspólnego grilla i ogniska.Jak przystało na festyn, organizatorzy - Jadwiga Kwaśniewska i Stefan Kropidłowski wraz z członkami rad sołeckich, zadbali również o oprawę muzyczną imprezy. Taneczne pląsy z udziałem mieszkańców - tych młodszych i nieco starszych, zakończyły Rodzinną Majówkę.

Wieruszew 1  Wieruszew 2

Wieruszew 3  Wieruszew 4

 

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Czytanie nie boli – prawda czy fałsz? Czy istnieje szkoła dla pisarzy? Ile trzeba mieć lat, żeby zostać pisarzem? Czy pisarz może robić błędy? Jaki rekord świata pobiła Astrid Lindgren? Kim z zawodu był autor „Alicji w Krainie Czarów”? Odpowiedzi na te pytania ma w małym paluszku pisarka, grafik i dziennikarka – Joanna Olech, która w dzisiejsze słoneczne przedpołudnie zawitała do Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Biskupim. Na spotkanie z autorką takich książek jak: „Dynastia Miziołków”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Tadek i spółka” czy „Tarantula, Klops i Herkules” przybyli uczniowie klasy 5c ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim. Niezwykle energetyczna pani Joanna rozgrzewała młodzież swoim ciepłem, częstowała pozytywną energią i zasypywała opowieściami o sympatycznych bohaterach Jej książek m.in.: o losach zabawnego Miziołka i jego rodziny – Mamiszona, Papiszona oraz młodszego rodzeństwa: Kaszydła i Małego Potwora. Rozprawiając o tym jak powstawała ta wesoła opowieść autorka czytała fragmenty książki oraz zadawała uczestnikom spotkania pytania dotyczące jej treści. Na wszystkie odpowiadali bezbłędnie, poprawnie uzupełniali brakujące elementy zgadywanek oraz wymyślali własne historyjki o smokach za co nagradzani byli słodkimi nagrodami. Niezwykle miłą pamiątką dla uczniów były dedykacje i autografy w książkach oraz na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i smoczą pieczęcią. Życzymy czytelnikom jak najwięcej tak inspirujących spotkań, a pani Joannie Olech wielu sukcesów i równie świetnych jak dotychczasowe pozycji literackich.

olech 1  olech 2

olech 3  olech 4

 

Zadymka Wielkanocna "Ale jaja"

Kukuryku! Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się 19. edycja Zadymki Wielkanocnej „Ale jaja”. W sali widowiskowej można było poczuć magię zbliżających się świąt. Niepowtarzalną, wielkanocną atmosferę stworzyli wystawcy ozdób i dekoracji. Tłumnie zawitali do nas uczniowie z Dobrosołowa, Kazimierza Biskupiego, Kozarzewa i Sokółek oraz przedszkolaki z kazimierskiego przedszkola . Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych warsztatach. Każdy z uczestników mógł wykonać pluszową kurę, gliniane zające i koszyki wielkanocne oraz wyrzeźbić koguta. Wiosennym nastrojom i rozwijaniu artystycznych skrzydeł sprzyjała muzyczna oprawa, którą zapewnił instruktor muzyki Paweł Grzybowski wraz ze swoimi podopiecznymi. Doskonałym zwieńczeniem warsztatów było wspólne wyplatanie oraz ozdabianie kolorowymi wstążkami wielkanocnego jaja. Wiklinowy zwiastun świąt ozdobi wejście do Gminnego Ośrodka Kultury.

 zadymka 4  zadymka 1

zadymka 2 zadymka 3 

 

Warsztaty dla dzieci - zwierzęta gospodarskie

Dziś w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Biskupim rozbrzmiewała wesoła melodia „Dziadek fajną farmę miał, ijaijaoooo”. Piosenka stanowiła doskonałe wprowadzenie do rozmowy na temat zwierząt gospodarskich i życia na wsi. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały wielu wspaniałych opowieści i ciekawostek na temat m.in.: krowy, owcy, kozy, kury, konia czy kaczki. Pani Ewa Staniszewska opowiedziała młodym czytelnikom o mało popularnych zwyczajach zwierząt oraz zapoznała Milusińskich z bogatą ofertą książek na ten temat. Na zakończenie spotkania bibliotekarka zaprosiła do wspólnego oglądania bajki pt. „Barky na farmie”. Dzieciaki miały także chwilę na taniec, podczas którego poruszały się i naśladowały odgłosy poszczególnych zwierząt. Po wspólnych harcach nie mogło zabraknąć tradycyjnej, słodkiej niespodzianki.

warsztaty dla dzieci

„Medal za zasługi na rzecz wolności”

13 marca w Koninie odbyło się zebranie członków władz struktur gminnych i wojewódzkich Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Podczas spotkania siedmiu sołtysom wręczono „Medal za zasługi na rzecz wolności”. Wśród odznaczonych znalazł się reprezentant gminy Kazimierz Biskupi Stefan Kropidłowski – sołtys sołectwa Wieruszew. Odznaczenie zostało podpisane przez Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego oraz Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marka Prawdę. Na zebraniu podjęto także temat przyszłości subregionu konińskiego oraz omówiono bieżące sprawy dotyczące WSS. Jak podkreśla Pan Stefan - wielkim wyróżnieniem dla Naszej gminy, oprócz medalu, była także wygłoszona przez prezesa Niewiarowskiego pozytywna opinia na temat profesjonalizmu organizacji wyborów do Gminnego Koła Sołtysów, w których uczestniczył 18 lutego w Kazimierzu Biskupim. Serdecznie gratulujemy! Więcej o zebraniu: https://www.facebook.com/ireneusz.niewiarowski.7

2a Copy

Powiatowy Dzień Kobiet w OSP Bielawy

W sobotni wieczór w remizie OSP Bielawy odbył się Powiatowy Dzień Kobiet. Organizacją spotkania pod patronatem Powiatowej Komisji ds. Kobiecych Drużyn Pożarniczych zajęły się druhny z jednostki OSP Bielawy. Panie reprezentujące jednostki OSP z terenu powiatu konińskiego zostały obdarowane wieloma miłymi słowami, kwiatami oraz czekoladkami. Po wspólnej kolacji rozbrzmiała przebojowa muzyka, która zachęcała do wspólnych pląsów.

43 Copy 44 Copy

24 Copy  Bielawy dzień kobiet

Gminny Dzień Kobiet

Rockowe brzmienia, arie operowe, występ kwintetu instrumentów dętych oraz wystawa fotografii "Oblicza Kobiet" to wszystko przygotowali organizatorzy Gminnego Dnia Kobiet, który odbył się dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim. Dla żeńskiej publiczności, która wypełniła salę widowiskową po brzegi, zaprezentowali się: Młodzieżowy Big Band, poznańskie trio tenorskie w koncercie "Brunetki, blondynki" oraz kwintet pałacowy pod kierownictwem Kacpra Grzybowskiego z filli GOK w Posadzie. Życzenia z okazji Dnia Kobiet dla przemiłych pań złożyli- wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek. Każda z muzycznych prezentacji budziła wśród publiczności duży aplauz, uśmiech i ciepło. Panowie wręczyli paniom piękne tulipany a następnie wniesiono tort-niespodziankę i wspólnie zaśpiewano sto lat.

IMG 9320 Copy IMG 9374 Copy IMG 9431 Copy

XIX Sympozjum Naukowe "Rodzina-Wychowanie-Sens"

Uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. bp dr Wiesław Alojzy Mering rozpoczęła się XIX edycja Sympozjum Naukowego „Rodzina-Wychowanie-Sens”. Tuż po mszy świętej, która odbyła się w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, zaproszeni goście oraz prelegenci udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim, gdzie odbędą się wszystkie sesje zaplanowane w ramach dwudniowego sympozjum. Słowo otwarcia wygłosili: ks. dr hab. Adam Józef Sobczyk MSF oraz ks. dr hab. Andrzej Pryba MSF. Następnie głos zabrał wójt gminy Grzegorz Maciejewski powitał uczestników spotkania podkreślając wielką wagę tego wydarzenia. Podziękował także wszystkim prelegentom, którzy konferencję przygotowali i już dziś zaprosił na jubileuszową, dwudziestą edycję. Po części oficjalnej rozpoczęła się seria wykładów, które dziś zakończą się w godzinach wieczornych. Podczas zaplanowanych 6 sesji usłyszymy aż 28 wykładów w wśród nich m.in.: „Wspólnota przestrzenią odkrywania sensu”, „Rodzice w szkole – ich prawa i obowiązki”, „O odpowiedzialności utylitarnej i moralnej” czy „ Scali nas pieśń! Tak, jak u progu II Rzeczypospolitej”. Głównym organizatorem sympozjum jest Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Współorganizatorami: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Studium Teologii w Koninie, Fundacja Czyste Serca z Bydgoszczy, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej i Referat Rodzin Polskiej Prowincji MSF. Patronat honorowy nad sympozjum objęli JE ks. bp dr Wiesław Alojzy Mering - Biskup Diecezjalny Diecezji Włocławskiej i ks. Edmund Michalski MSF - Generał Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

13 Copy  3 Copy

 

Gminne eliminacje OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim odbył się gminny etap XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W konkursie wzięło udział 26 uczniów reprezentujących: ZSP w Dobrosołowie, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim, ZSP w Kozarzewie oraz ZSP w Sokółkach. Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na dwie grupy: I grupa liczyła 12 uczniów z klas 5 i 6 oraz II grupa, w skład której weszło 14 uczniów reprezentujących klasy 7,8 i gimnazjum. Turniej rozpoczął się o godzinie 10:00 testem pisemnym, w którym uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 (I grupa) i 40 pytań (II grupa). Następnie najlepsi przystąpili do części ustnej, w której losowali 3 pytania. Uczestnicy zmierzyli się z zagadnieniami z zakresu wiedzy pożarniczej, historii straży pożarnej oraz organizacji Państwowej Straży Pożarnej. Zmagania turniejowe oceniła komisja sędziowska w składzie: dh Wojciech Kowalczyk, dh Janusz Kwieciński, dh Patryk Lewandowski oraz dh Zbigniew Szczepański. W kategorii klas 5 - 6 gminne eliminacje OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom” zwyciężył Jakub Rąblewski, drugie miejsce zajął Gracjan Działak a trzecie Zuzanna Szelewska. W kategorii klas7,8 i gimnazjum wyniki przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce Bartosz Makowski, drugie – Martyna Bachta a trzecie - Anna Wegrzeniejewska. Nagrody dla wszystkich uczestników gminnych eliminacji OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom” ufundował wójt gminy Grzegorz Maciejewski. Wręczył On również pamiątkowe dyplomy oraz pogratulował doskonałej wiedzy uczestnikom turnieju. Laureaci gminnej edycji konkursu reprezentować będą gminę Kazimierz Biskupi na eliminacjach powiatowych.

Konkurs pożarniczy Copy

Zebranie Gminnego Koła Sołtysów

Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim odbyło się zebranie Gminnego Koła Sołtysów, podczas którego dokonano podsumowania kadencji a zarazem uroczyście zainaugurowano nową. Cele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów zaprezentował Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski. Następnie przeprowadzono wybory, w których sołtysi wybrali Przewodniczącego Gminnego Koła Sołtysów – kolejną kadencję tę funkcję będzie pełnił Stefan Kropidłowski. W drodze głosowania jawnego powołano 3 członków Zarządu Gminnego Koła Sołtysów, w jego skład weszli: Stefan Kropidłowski, Beata Staszak oraz Kazimierz Szczepaniak. Przedstawicielem sołtysów w Radzie Stowarzyszenia został Stefan Kropidłowski a delegatami Gminnego Koła Sołtysów na Ogólne Zebranie Delegatów zostały następujące osoby: Stefan Kropidłowski, Gabriel Lewandowski, Beata Staszak oraz Roman Woźniak. Na zakończenie spotkania wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek oraz sekretarz gminy Barbara Łechtańska złożyli wszystkim wybranym serdeczne gratulacje i życzyli owocnej, pięcioletniej współpracy.

1aa Copy

Pierwszoklasiści na Dzień Babci i Dziadka

W dzisiejszy poranek w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim odbyła się wyjątkowa uroczystość. Na zaproszenie pierwszoklasistów do szkoły zawitali szanowni goście – kochane babcie i wspaniali dziadkowie. Uczniowie z wielką werwą zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Z ust pierwszoklasistów wybrzmiały piękne życzenia w postaci wierszy i piosenek, a na zakończenie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami w postaci laurek.Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie wychowawczynie: Andżelika Forycka, Grażyna Kaliska oraz Magdalena Socha.

32 Copy  30 Copy

  4 Copy Dzień babci szkoła podstawowa 1 Copy

Dzień babci i dziadka w Dobrosołowie

Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, bo kto pocieszy, przytuli, upiecze szarlotkę, u kogo są najwspanialsze wakacje i święta? Dlatego nikomu nie trzeba przypominać o randze obchodów święta Babci i Dziadka. Są to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrosołowie dziś upamiętnił to wydarzenie, goszcząc bardzo wielu najmilszych gości. Sala OSP Dobrosołowo wypełniła się po brzegi. Kochanych seniorów powitała dyrektor szkoły Liliana Bryl, która wskazując na ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i Ich szczególne miejsce w rodzinie, złożyła wszystkim zgromadzonym gościom życzenia. Wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha życzyli seniorom także: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, Hanna Forycka - sołtys Cząstkowa, Kazimierz Szczepaniak - sołtys Komorowa oraz radny Roman Woźniak. Następnie uczniowie zaprezentowali wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „100 lat” oraz wręczeniem laurek i drobnych upominków. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

11 Copy dzień dobrosołowo Copy

12 Copy  35 Copy

 

Nagroda dla Mariusza Markiewicza

22. Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY 2019 pod patronatem honorowym biskupa włocławskiego rozpoczął się wystawą szopek bożonarodzeniowych w klasztorze oo. Franciszkanów w Koninie. Wśród kilkudziesięciu oryginalnych i wyjątkowych prac nagrodzona została szopka projektu rzeźbiarza Mariusza Markiewicza – mieszkańca Cząstkowa w gminie Kazimierz Biskupi. W 2005 roku Pan Mariusz odkrył, że to wspaniałe kawałek drewna zmieniać w najróżniejsze rzeźby sakralne, ludowe oraz związane z naturą. Co kawałek drewna to inny, wyjątkowy pomysł…Wiedzą o tym klienci, którzy składają u Pana Mariusza indywidualne zamówienia. Lokalny artysta wykonuje swoje dzieła głównie z drewna lipowego oraz topolowego. Wszystkie tworzone są ręcznie z użyciem dłuta oraz narzędzi rzeźbiarskich. Od pewnego czasu Pan Mariusz fascynuje się rzeźbieniem piłą motorową i zgłębia tajniki tego stylu. Podkreśla, że wszystkie rzeźby powstają według własnego wzoru, z potrzeby serca. A wszystko zaczyna się od zwyczajnego kawałka drewna, w którym artysta widzi „duszę” i za pomocą sprawnych dłoni wydobywa niezwykłe kształty.

51505985 350844009089356 3790166436647796736 n Copy  51620086 1131865656989080 5335952903376994304 n Copy  51672233 376120636502006 8419449507317547008 n Copy

Zebranie wiejskie w sołectwie Jóźwin

W piątek odbyło się ostatnie zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Swoich reprezentantów wybrali mieszkańcy sołectwa Jóźwin. W głosowaniu tajnym udział wzięły 92 osoby (uprawnionych 150 osób). Nowym sołtysem został Patryk Lewandowski. Organem wspomagającym Jego działalność na rzecz społeczności lokalnej będzie rada sołecka w składzie: Stanisław Borkowski, Zygmunt Gwizd, Tadeusz Karmelita oraz Kamila Łukasiewicz. Podczas zebrania wójt gminy Grzegorz Maciejewski w imieniu swoim oraz pracowników Urzędu Gminy podziękował za współpracę, wręczając symboliczny bukiet kwiatów, ustępującemu sołtysowi Zygmuntowi Derdzie. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Janusz Stefański.

51401439 2008893612752704 4653558702568112128 n Copy

Zebranie wiejskie w sołectwie Kamienica

Wczoraj w sali OSP Jóźwin odbyło się przedostatnie zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Swoich reprezentantów w głosowaniach tajnych wybrali mieszkańcy sołectwa Kamienica (obecnych na spotkaniu 56 osób). Funkcję sołtysa będzie pełnił Gabriel Lewandowski – jedyny zgłoszony wczoraj kandydat. Wspierać sołtysa w działaniach na rzecz społeczności lokalnej będzie rada sołecka w składzie: Ireneusz Kaczmarek, Barbara Kostrzewa, Paweł Szaszkowski oraz Robert Zakrzewski. W zebraniu udział wzięli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Janusz Stefański.

Kamienica

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Posada

28 stycznia w pałacu w Posadzie odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Mieszkańcy (94 osoby) w głosowaniu tajnym wybierali sołtysa spośród 4 zgłoszonych kandydatów: Kazimierz Król, Anna Majer, Andrzej Mazgajczyk oraz Paweł Latoń. Największą liczbę głosów uzyskał Kazimierz Król. W następnej części spotkania wybrano skład rady sołeckiej, pracować w niej będą: Ewa Kruczyńska, Anna Majer, Andrzej Mazgajczyk oraz Paweł Latoń. Na zakończenie spotkania ustępująca sołtys Wioletta Spławska podziękowała mieszkańcom za dotychczasową współpracę oraz pogratulowała swojemu następcy i nowej radzie. Z podziękowaniem za dotychczasową pracę na rzecz sołectwa Posada do ustępującej pani sołtys pospieszyła również pani sekretarz gminy Barbara Łechtańska. W zebraniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radni okręgu: Paweł Moliński i Mirosława Zalewska.

Posada

 

Biesiada z okazji Dnia Babci i Dziadka

Biesiada, biesiada – wspaniała zabawa...tak można podsumować sobotnie spotkanie babć i dziadków z sołectwa Kamienica. Tę wyjątkową uroczystość zorganizowali - sołtys sołectwa Kamienica Gabriel Lewandowski oraz radny okręgu Janusz Stefański. Organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania niespodziankę muzyczną w postaci występu grupy biesiadnej „Retro”. Grupa około 40 energicznych seniorów do późnych godzin wieczornych śpiewała i tańczyła w rytm ponadczasowych przebojów. Grono zaproszonych gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek oraz sekretarz gminy Barbara Łechtańska.

dzień babci Kamienica

 

Choinka Sołecka w Kozarzewku

Wczoraj w sali Wiejskiego Domu Kultury w Kozarzewku odbyła się Choinka Sołecka dla najmłodszych mieszkańców sołectw Kozarzew i Kozarzewek. Animatorzy – Asia i Zbyszek z formacji „Fantazja” zapewnili dzieciom świetną zabawę przez kilka godzin. Zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców przygotowane zostały zapiekanki oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie przybył wyczekiwany przez dzieci św. Mikołaj z ogromnymi workami prezentów. Imprezę zorganizowali sołtysi – Rajmund Dzwoniarski i Jan Pałucki przy zaangażowaniu swoich Rad Sołeckich, Kół KGW i Rady Wiejskiego Domu Kultury. Specjalne podziękowania sołtysi pragną przekazać właścicielowi piekarni „Feniks” w Kazimierzu Biskupim oraz właścicielowi sieci sklepów „Twój Market”. Tekst i zdjęcia: R. Dzwoniarski.

choinka Kozarzewek    choinka Kozarzewek 2

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Kozarzew

Ostatnie w tym tygodniu zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej odbyło się w sołectwie Kozarzew. Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na wybory (54 osoby) w głosowaniu tajnym zdecydowali, że funkcję sołtysa nadal będzie pełnił Rajmund Dzwoniarski. Sołtys podziękował byłej radzie sołeckiej za owocną i miłą współpracę wręczając każdej z pań drobny upominek. Panie nie pozostały dłużne i dziękując sołtysowi za 4-letnią współpracę wręczyły Mu piękny bukiet kwiatów. Nową kadencję sołtysa, która będzie trwała 5 lat, wspierać będzie „stara-nowa” rada sołecka, w skład której weszły: Anna Gaca, Sylwia Kujawa, Marlena Musiela oraz Barbara Okupniarek. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, sekretarz gminy Barbara Łechtańska oraz przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski. Specjalne podziękowanie sołtys Rajmund przekazuje swojej żonie Agnieszce za cierpliwość, wsparcie i pomoc w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji.

 Kozarzew

 

Olimpiada Gołębi Pocztowych w Poznaniu

Setki gołębi pocztowych, w tym najlepsze okazy na świecie, od piątku można oglądać w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Olimpiada Gołębi Pocztowych to najważniejsze w skali międzynarodowej wydarzenie dla hodowców, której towarzyszą Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów. W tej niezwykle prestiżowej imprezie uczestniczyli członkowie sekcji nr 5, która ma swoją siedzibę w Kazimierzu Biskupim. Na powierzchni ponad 25 tys. m2 organizatorzy targów ustawili stoiska z nowościami produktowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami dla hodowców, a także bogatą ekspozycją gołębi pocztowych z najbardziej cenionych hodowli na świecie. Targi były również doskonałą okazją do podzielenia się specjalistyczną wiedzą na temat pielęgnacji i hodowli gołębi, a także wymiany doświadczeń i spotkań z przedstawicielami branży.

 

Olimpiada gołębi

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Wola Łaszczowa

Dziś do pałacu w Posadzie zawitali mieszkańcy sołectwa Wola Łaszczowa. Tematem przewodnim zebrania wiejskiego był wybór sołtysa oraz członków rady sołeckiej. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób, które zdecydowały, że funkcję sołtysa nadal będzie pełnić Urszula Walczak. W pracy na rzecz mieszkańców sołectwa będą Ją wspierać następujące osoby: Anna Fabiszak, Ewa Hęś, Magdalena Hyża oraz Czesław Kupczyk. W zebraniu udział wzięli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radna okręgu Iwona Koralewska.

Wola Łaszczowa

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Tokarki

13 zebranie wiejskie w związku z wyborem sołtysa i członków rady sołeckiej odbyło się w Tokarkach. Do sali OSP w Tokarkach zawitało 37 mieszkańców (uprawnionych do głosowania 214 osób), którzy ponownie funkcję sołtysa powierzyli Sławomirowi Staszakowi. W skład rady sołeckiej powołano: Elżbietę Brzezińską, Dorotę Chrząszczak, Grzegorza Pigułowskiego oraz Barbarę Walczak. W zebraniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Tomasz Szelewski.

Tokarki

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Sokółki

Kolejne zebranie wiejskie w naszej gminie za nami. Wczoraj w wyborach sołtysa i członków rady sołeckiej uczestniczyli mieszkańcy sołectwa Sokółki. W zebraniu uczestniczyły 63 osoby (488 uprawnionych), które w głosowaniu tajnym zdecydowały, że funkcję sołtysa sołectwa będzie pełnił Jan Chwaciński - dotychczasowy sołtys. Rada sołecka w osobach: Piotr Gołdyn, Iwona Koralewska, Bogdan Lazarek oraz Stanisława Lewkowicz, będzie wspierać sołtysa w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Grono zaproszonych na zebranie gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radna okręgu Iwona Koralewska.

Sokółki

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Nieświastów

Wczoraj w Świetlicy Wiejskiej w Nieświastowie odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Na zebraniu obecnych było 119 osób na ogólną ilość 454 uprawnionych do głosowania. Mieszkańcy w głosowaniu tajnym zdecydowali, że funkcję sołtysa przez kolejne pięć lat pełnić będzie Beata Staszak. Podczas zebrania wybrano także skład rady sołeckiej w osobach: Jakub Maciejewski, Ryszard Staszak, Tomasz Wapniarski oraz Jolanta Ziarniak. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Jacek Ziarniak.

Nieświastów

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Wieruszew

Za nami 10 zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Wczoraj mieszkańcy sołectwa Wieruszew wybrali swoich reprezentantów. Funkcję sołtysa będzie nadal sprawował dotychczasowy sołtys Stefan Kropidłowski. Wsparciem dla Jego działań będzie rada sołecka w osobach: Kazimierz Brzuszczak, Sylwia Drzewiecka, Urszula Gapska oraz Arkadiusz Król. Grono zaproszonych na zebranie gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm oraz radna okręgu Edyta Pawlak-Król.

Wieruszew

 

 Zebranie wiejskie w sołectwie Władzimirów

Wczoraj podczas zebrania wiejskiego wybrano sołtysa oraz członków rady sołeckiej w sołectwie Władzimirów. W zebraniu uczestniczyły 23 osoby, które w głosowaniu tajnym funkcję sołtysa powierzyli Jadwidze Kwaśniewskiej. Członkami rady sołeckiej, którzy będą wspierać inicjatywy i działanie sołtysa, zostali: Aleksander Drop, Henryk Gramera, Marian Kamoda oraz Rafał Susicki. W zebraniu uczestniczyli: wójt Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radna okręgu Edyta Pawlak-Król.

Władzimirów

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Kozarzewek

Podczas zebrania wiejskiego w sołectwie Kozarzewek 32 mieszkańców (na 257 osób uprawnionych do głosowania) wybrało w głosowaniu tajnym sołtysa i członków rady sołeckiej. Przez kolejne 5 lat sołectwu będzie przewodził dotychczasowy sołtys – Jan Pałucki. Uczestnicy spotkania wybrali także członków rady sołeckiej: Józef Czerniak, Mieczysław Kucharski, Stanisław Rogodziński oraz Wiesław Urbaniak. W spotkaniu udział wzięli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radna okręgu Aleksandra Nożewska.

Kozarzewek

 

Mieszkaniec Naszej gminy pierwszym dzieckiem w powiecie konińskim

Ksawery Jan z Kozarzewa jest pierwszym dzieckiem urodzonym w 2019 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie. Chłopiec przyszedł na świat 1 stycznia o godzinie 2:40, mierzy 61 cm i waży 4460 g. Szczęśliwych rodziców i ich syna odwiedzili wczoraj: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, sekretarz gminy Barbara Łechtańska oraz zastępca kierownika USC Elżbieta Kulczak. Przedstawiciele urzędu przekazali życzenia szczęśliwej rodzinie, która w tak niezwykłych okolicznościach powitała nowy rok.

mieszkaniec Kozarzewka  mieszkaniec Kozarzewka 2

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Daninów

Siódme zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej odbyło się w sołectwie Daninów. W zebraniu wyborczym uczestniczyło 24 osób na ogólną ilość 112 uprawnionych do głosowania. Mieszkańcy w głosowaniu tajnym na funkcję sołtysa wybrali Lecha Wardęckiego – dotychczas sprawującego tę funkcję. Następnie wybrano przedstawicieli rady sołeckiej, w jej skład weszli: Zenon Bocian, Marek Baraniecki, Anna Bujalska oraz Sławomir Przybylski. W spotkaniu z mieszkańcami sołectwa uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radna okręgu Aleksandra Nożewska.

Daninów

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Komorowo

Przed nami drugi tydzień zebrań wiejskich podczas, których mieszkańcy sołectw dokonują wyboru osób pełniących funkcję sołtysa oraz członków rad sołeckich. Wczoraj w remizie OSP Dobrosołowo odbyło się spotkanie mieszkańców sołectwa Komorowo. Uczestniczyły w nim 53 osoby uprawnione do głosowania. Na kolejną kadencję został wybrany Kazimierz Szczepaniak. Sołtysa będzie wspierać rada sołecka w osobach: Barbara Bartoszczak, Jolanta Kosmalska, Józef Maciejewski oraz Andrzej Rachwalski. Grono zaproszonych gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Roman Woźniak.

 Komorowo

 

Podsumowanie Roku Sportowego - Karate Tsunami

W piątek, 11 stycznia z inicjatywy trenera Jarosława Wadelskiego obyło się Podsumowanie Roku Sportowego Karate Tsunami 2018. W sportowej uroczystości uczestniczyli zawodnicy, rodzice oraz trenerzy. Samorząd gminy Kazimierz Biskupi reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Gminy Iwona Koralewska. W grupie 76 sklasyfikowanych zawodników powiatu konińskiego znajdują się mieszkańcy gminy Kazimierz Biskupi. Ranking prezentuje się następująco: 3 miejsce Natalia Włodarczyk, 6 miejsce Fryderyk Szczepański, 8 miejsce Oliwia Janasiewicz, 13 miejsce Aleksandra Sztamblewska, 15 miejsce Maria Jakrzewska, 18 miejsce Józef Szymczak. Wyróżnienia otrzymali: Michalina Jakrzewska, Jakub Młody, Maja Rosińska, Cezary Śmigielski, Antek Kulczyński. Gratulujemy!

karate

 

Zabawa choinkowa w Nieświastowie

Dużo dobrej zabawy, konkursy z nagrodami, poczęstunek - wszystko to działo się na zabawie choinkowej w sołectwie Nieświastów. To wydarzenie, które jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. Szczególnie najmłodsi bardzo czekają na ten dzień, więc gdy tylko nastał świetlica ponownie zapełniła się dziećmi z sołectwa. Zabawę prowadzili animatorzy a nad całością czuwali organizatorzy – sołtys Beata Staszak oraz członkowie rady sołeckiej. W spotkaniu uczestniczyła sekretarz gminy Barbara Łechtańska, która w imieniu wójta gminy Grzegorza Maciejewskiego wręczyła słodkości dla Milusińskich. Dzieci z wielkim entuzjazmem tańczyły, dekorowały pierniczki, lepiły figurki z masy solnej. Jednak najwięcej radości, zarówno dzieciom i rodzicom, sprawiła fotobudka, która produkowała szalone zdjęcia. W pełnej gwaru i ogólnej radości świetlicy pojawił się oczekiwany przez dzieci Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom paczki pełne smakołyków. Jak co roku pełna integracji zabawa przypomniała rodzinne spotkanie.

Choinka Nieświastów   choinka Nieświastów 2

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Bochlewo

Ostatnie w tym tygodniu zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej odbyło się w sołectwie Bochlewo. Mieszkańcy powierzyli obowiązki sołtysa Edycie Kubackiej. Wsparciem dla Jej działalności będą członkowie rady sołeckiej w osobach: Beata Ambroży, Ewa Joachimczak, Paweł Konieczka oraz Bartosz Michalski. Podczas spotkania mieszkańcy i zaproszeni goście podziękowali Ewie Joachimczak za dotychczasową pracę na rzecz społeczności lokalnej. W zebraniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny okręgu Jacek Ziarniak.

Bochlewo

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Kazimierz Biskupi

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się zebranie wiejskie sołectwa Kazimierz Biskupi. Zgodnie z wolą mieszkańców przez kolejne pięć lat sołectwu przewodzić będzie Radosław Kelm. Skład nowej rady sołeckiej tworzą: Katarzyna Kelm, Magdalena Kowalczyk, Jolanta Krysztofowicz oraz Jarosław Czerniak. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radni: Wojciech Derda, Grzegorz Grobelski, Monika Kaczmarek, Bernard Szulc oraz Hieronim Włodarczyk.

Kazimierz Biskupi

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Dobrosołowo

Za nami trzecie zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej. Wczoraj o swoich reprezentantach decydowali mieszkańcy sołectwa Dobrosołowo. Funkcja sołtysa została powierzona Romanowi Woźniakowi. Wspierać Jego działania będzie rada sołecka w składzie: Agnieszka Kurek, Urszula Pałucka, Waldemar Szymankowski oraz Jacek Szymczak. W spotkaniu udział wzięli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm oraz przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia sołtysów Stefan Kropidłowski.

Dobrosołowo

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Cząstków

Za nami kolejne zebranie wiejskie. Tym razem w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej spotkali się mieszkańcy sołectwa Cząstków. Na kolejną kadencję jednogłośnie (33 głosy) została wybrana Hanna Forycka. Wspomagać działania pani sołtys będzie rada sołecka w składzie: Alicja Kobielska, Anna Kubsik, Mariusz Markiewicz oraz Mariusz Staszak. Grono zaproszonych gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny Tomasz Szelewski.

Cząstków

 

Zebranie wiejskie w sołectwie Anielewo

Wczoraj w remizie OSP Dobrosołowo odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej w sołectwie Anielewo. W spotkaniu wzięło udział 36 mieszkańców. Sołtysem sołectwa Anielewo jednogłośnie został wybrany na kolejną kadencję Ryszard Szelewski. Skład rady sołeckiej przedstawia się następująco: Barbara Maria Bartoli-Rewers, Tadeusz Strzelczyk, Jacek Michalski oraz Piotr Skowroński. Grono zaproszonych gości zaszczycili: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, radny powiatowy Radosław Kelm, przewodniczący Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Stefan Kropidłowski oraz radny Tomasz Szelewski.

 Anielewo

 

Jubileusz 40-lecia pełnienia funkcji sołtysa sołectwa Jóźwin

W piątek w gminie Kazimierz Biskupi świętowaliśmy zaszczytny jubileusz 40-lecia sprawowania urzędu sołtysa sołectwa Jóźwin przez Pana Zygmunta Derdę. Jest nam tym bardziej miło, ponieważ to pierwszy taki przypadek w województwie wielkopolskim. Podczas spotkania Pan Zygmunt wspominał jak wyglądały Jego początki jako sołtysa, co udało się zrobić w trakcie 10 kadencji na tym stanowisku oraz podziękował wszystkim, którzy pomagali mu w pracy na rzecz sołectwa. Wójt gminy Grzegorz Maciejewski, sekretarz gminy Barbara Łechtańska, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski oraz koleżanki i koledzy sołtysi w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój lokalnej społeczności wręczyli Jubilatowi listy gratulacyjne, upominki i kwiaty. Nie zabrakło tortu oraz gromkich oklasków w uznaniu dla tego niebywałego rekordu. Zdjęcia: M. Wardęcka

Zygmunt Derda 40 lecie

 

Bal karnawałowy w sołectwie Kazimierz Biskupi

Wczoraj na najmłodszych mieszkańców sołectwa Kazimierz Biskupi czekała moc atrakcji. W budynku GOK odbyła się zabawa karnawałowa, na którą zaprosił sołtys Radosław Kelm wraz z Radą Sołecką. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, które odbywały się w rytm znanych i lubianych piosenek. Konkursy przygotowała Lidia Stefańska z Klubu Juppi. Do wspólnej zabawy włączyli się także zaproszeni goście – wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek. W trakcie balu milusińskich odwiedził również gość specjalny - Święty Mikołaj, który każdemu dziecku wręczył pełną słodkości paczkę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Bal karnawałowy 1  Bal karnawałowy 2

 

Spotkanie opłatkowe Kombatantów

Wigilijne spotkanie Kombatantów tradycyjnie rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym w wykonaniu przedszkolaków. W tym roku dla publiczności zaprezentowała się grupa "Misie". Po występie mali aktorzy zostali obdarowani gromkimi oklaskami oraz słodkimi upominkami. Życzenia dla przedszkolaków, kombatantów oraz zaproszonych gości złożyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz proboszcz parafii pw. św. Marcina ks. Michał Drewniacki. Następnie odbyła się wspólna modlitwa i zgodnie z polską tradycją uczestnicy spotkania podzieli się opłatkiem.

opłatek Kombatantów  opłatek kombatantów 2

 

Spotkanie opłatkowe podopiecznych GOPS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zaprosił wczoraj swoich podopiecznych na spotkanie opłatkowe. W Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny na zaproszonych gości czekały smaczne, wigilijne potrawy, życzenia oraz serdeczności. Spotkanie rozpoczęła msza święta, której przewodził ks. Michał Drewniacki. Dla uczestników spotkania wystąpiła młodzież reprezentująca Szkołę Podstawową w Kazimierzu Biskupim, która przygotowała montaż słowno-muzyczny o tematyce świątecznej. Życzenia świąteczne i noworoczne podopiecznym GOPS oraz obecnym na spotkaniu sołtysom złożyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek, kierownik GOPS Lidia Krzymińska oraz księża: ks. Michał Drewniacki, ks. Marian Kołodziejczyk MSF oraz ks. Dariusz Macioszek.

opłatek GOPS  opłatek GOPS 2

 

I Nocny Bieg gRUNt

W sobotę po raz pierwszy odbył się Nocny Bieg w Puszczy Bieniszewskiej. W nocnej atmosferze dystans 10 km pokonało 107 zawodników. Najlepszym biegaczem został mieszkaniec Kazimierza Biskupiego Michał Dryjański, który na mecie zameldował się z wynikiem 40:14.45. Organizatorem biegu była ekipa gRUNt. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami biegu: http://zawody.yogoevents.pl/wyniki/ zdjęcia: Photo Pstryk Paulina Bryl Paweł Rogowski Fotografia

GRUNT 1  GRUNT 2

 

Spotkanie opłatkowe hodowców gołębi

Dziś w siedzibie hodowców gołębi pocztowych zrzeszonych w sekcji nr 5 odbyło się spotkanie wigilijne. Po wysłuchaniu tekstów biblijnych i odśpiewaniu kolęd zebrani dzielili się opłatkiem. Życzenia świąteczne dla członków sekcji przekazali: ks. Marian Garyelczyk MSF, wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz radny powiatowy Radosław Kelm.

opłatek gołębie 1  opłatek gołębie 2

 

Wspólne kolędowanie w Posadzie

Boże Narodzenie to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Taki radosny i świąteczny nastrój zapanował dziś w filii kazimierskiego przedszkola w Posadzie. Przedszkolaki z grup „Krasnoludki” i „Minionki” spotkały się, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas wspólnego kolędowania. Repertuar był bardzo różnorodny. Usłyszeliśmy piosenki o tematyce świątecznej, kolędy oraz pastorałki. Wszystkie utwory w wykonaniu wytwornych muzyków w piękny sposób ukazały magię zbliżających się świąt. Po występie życzenia świąteczne dla Maluszków i rodziców złożyła sekretarz gminy Barbara Łechtańska.

kolędowanie w Posadzie

 

Gminny opłatek strażacki w OSP Tokarki

Stało się już tradycją, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Naszej gminy spotykają się, aby złożyć sobie życzenia. Tegoroczny strażacki opłatek odbył się w remizie OSP Tokarki. Moc życzeń i refleksji dla reprezentantów jednostek OSP przekazali: wicestarosta powiatu konińskiego Władysław Kocaj, wójt gminy Grzegorz Maciejewski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Mielcarek oraz prezes Zarządu Gminnego OSP dh Sławomir Szczepański. Ważnym punktem spotkania było wręczenie wyróżnienia "Zasłużony dla Powiatu Konińskiego", które z rąk wicestarosty otrzymała jednostka OSP Jóźwin z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia. Miłym akcentem było przekazanie wójtowi Grzegorzowi Maciejewskiemu strażackiej maskotki "Floriana". Prezesi gminnych jednostek OSP oraz komendant gminny Wojciech Kowalczyk w ten sposób powitali nowo wybranego wójta i złożyli deklarację współpracy z samorządem. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie kolędy i wigilijna kolacja.

gminny opłatek OSP

 

Nowi członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec"

Związek Strzelecki „Strzelec” od lat wychowuje młodzież w duchu patriotyzmu, uczy nie tylko posługiwania się bronią, ale też musztry, jest przetarciem przed karierą w służbach mundurowych. Organizacja ma ponad 100-letnią historię, a jej głównym komendantem w okresie międzywojennym był Józef Piłsudski. W dzisiejsze popołudnie przy nowym pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Kazimierzu Biskupim w szeregi Jednostki Strzeleckiej 4150 Konin wstąpili nowi członkowie. Klika dni po 151. rocznicy urodzin marszałka Piłsudskiego złożyli uroczystą przysięgę, przyrzekając i ślubując: "Przez całe życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nad wszystko inne, wyższe dla mnie będzie, niepodległości jej zawsze bronić gotów będę do ostatniej kropli krwi, służyć będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą". Okazją do świętowania był także jubileusz 40-lecia istnienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, w murach której od 8 lat funkcjonuje Związek Strzelecki. Gratulacje i życzenia kandydatom złożyli: wójt gminy Grzegorz Maciejewski oraz dyrektor ZS CKU Krzysztof Pachciarz.

Strzelec

Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby

Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim upamiętniła dziś 151. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Przy pomniku współtwórcy niepodległej Polski zapalono znicze oraz przedstawiono montaż słowno-muzyczny na podstawie lektury Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych po omówieniu wspomnianej pozycji książkowej zaprezentowali życie codzienne stolicy i jej mieszkańców. Druga część montażu została poświęcona odtworzeniu akcji sabotażowych i dywersyjnych, których celem było zasygnalizowanie niemieckiemu okupantowi braku zgody na jego obecność w stolicy. Aktorzy niszczyli hitlerowskie flagi i wieszali w ich miejsce polskie oraz prezentowali slogany, które miały ośmieszyć okupanta m.in.: „Tylko świnie siedzą w kinie”. W kolejnej odsłonie zaprezentowano przesłuchanie "Heńka" i "Rudego" – bohaterów książki. Bardzo ważnym punktem montażu było zobrazowanie jednego z najważniejszych działań zbrojnych Szarych Szeregów – Akcji pod Arsenałem, w której grupa przyjaciół z rąk gestapowców dokonała odbicia swojego kolegi Janka Bytnara „Rudego”. W ostatniej części nawiązano do współczesności poprzez oddanie hołdu poległym za wolność Ojczyzny. To była wzruszająca opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby…o ludziach, którzy potrafią pięknie żyć i pięknie umierać. Reżyserką i opiekunką grupy aktorów była Grażyna Mójta.

opowieść patriotyczna  opowieść patriotyczna 2

 

Ceramiczna Mapa Kazimierza Biskupiego

Glina niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym w niedzielne popołudnie podczas uroczystego podsumowania projektu „Ceramiczna Mapa Wioski”. Projekt realizowany był przez Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz grupę „Razem z Kulturą”. Ceramiczna makieta Kazimierza Biskupiego powstawała pod czujnym okiem instruktora Łukasza Dzieciątkowskiego, który prowadzi pracownię garncarską w Czarnybrodzie w województwie wielkopolskim. Zabawy z gliną były relaksem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach projektu powstały gliniane odzwierciedlenia najważniejszych zabytków w Kazimierzu Biskupim m.in.: Klasztor MSF, kościół parafialny, kościół św. Izaaka, Urząd Gminy, Patkul, Strażnica, GOK oraz zabytkowe domy mieszczące się na Placu Wolności. Z rąk dyrektor GOK Sylwii Kudły oraz opiekunów grup dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i moc oklasków. Pięknie wyeksponowane dzieła mieszkańców gminy można podziwiać na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy. Projekt został sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

ceramiczna mapa  ceramiczna mapa 2

 

Hej, w kopalni praca wre...

Hej, w kopalni praca wre…Z okazji zbliżającego się Święta Górników zwanego Barbórką do Przedszkola w Kazimierzu Biskupim zawitał dziś wyjątkowy gość – Mirosław Pacześny, górnik i kapelmistrz. Przybył w pełnym, galowym umundurowaniu a na Jego czapce, która poprawnie nazywa się czako, lśnił biało-czerwony pióropusz z kogucich piór. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska jak wygląda strój górnika oraz dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Legendy związane z górnictwem przybliżyły dzieciom jak powstał wielki skarb jakim jest węgiel. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła także opowieść gościa o pracy kapelmistrza Orkiestry Dętej PAK KWB „Konin”. W spotkaniu uczestniczyli także: wójt gminy Grzegorz Maciejewski, komendant ZOSP Wojciech Kowalczyk oraz były radny Andrzej Tomaszewski. Zwieńczeniem było wręczenie gościom upominków oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

kopalnia