Koło Pałacowe Posada   Stowarzyszenie Kazimierzanie   Wioska z Przytupem   LGD

                                                                                                 

PZW   bractwo

 

Hodowcy Gołębi Pocztowych - Sekcja Kazimierz Biskupi nr 5 oddziału Konin PZHGP

Prezes - Roman Widman

Sekcja Kazimierz Biskupi powstała w 2010 r., liczy 37 członków. Siedziba Sekcji zlokalizowana jest na ziemi klasztornej, w rejonie przepompowni i masarni. Należy zaznaczyć, że pomieszczenie, w którym spotykają się pasjonaci gołebi zostało wyremontowane własnym nakładem pracy i finansów. Za możliwość korzystania z tej działki, członkowie sekcji serdecznie dziękują Misjonarzom Świętej Rodziny z Kazimierza Biskupiego. Mimo wielu sukcesów, Panowie za swoje największe osiągnięcie uważają założenie sekcji, która wzięła pod skrzydła wszystkich, którzy chcą wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi hodowli gołebi pocztowych. W tym miejscu ustalają strategię udziału w konkursach oraz wystawach. Nowym członkom sekcji chętnie udzielają informacji dotyczących: warunków wstąpienia do sekcji, zakładania hodowli, sposobów przeprowadzania treningu gołębi młodych i dorosłych a także trudności związanych z hodowlą. Panowie szczególnie podkreślają, że hodowla gołębi pocztowych to dla Nich pasja życia a by ją rozwijać niezbędne jest wsparcie rodziny.

Członkowie sekcji nr 5 Copy

Koła Gospodyń Wiejskich:

Bielawy

Przewodnicząca - Alina Byczyk

Koło istnieje od 8 lat, od pięciu lat jest stowarzyszeniem. Liczy około 40 pań, współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kazimierzu Biskupim podczas dożynek, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Święta Ryby. Jego działalność polega również na wspieraniu szkoły w Sokółkach -członkinie są zapraszane na szkolne święta, ostatnio ufundowały książki do biblioteki. Z inspiracji pań już od kilku lat w szkole prowadzony jest aerobik dla wszystkich chętnych, również z innych miejscowości. Dużym wydarzeniem jest cyklicznie organizowany rajd rowerowy, który gromadzi wielu uczestników - to świetna okazja, by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i spróbować posiłków przygotowanych przez członkinie. KGW nawiązało też współpracę z Rumunią - w jej ramach panie odwiedzają się nawzajem i poznają kulturę innego kraju.

 KGW Bielawy Copy

Kamienica

Przewodnicząca - Lidia Stefańska

Koło zostało reaktywowane po ponad 20 latach we wrześniu 2012 roku z inicjatywy Lidii Stefańskiej. Jego głównym celem jest integracja i aktywizacja mieszkańców. Jak podkreśla szefowa KGW, panie wykazują się dużym zaangażowaniem i taka organizacja była bardzo potrzebna. Koło liczy 34 osoby, wszyscy chętnie biorą udział w różnych formach działania i rozrywki. Panie spotykają się 11 listopada podczas Święta Niepodległości - impreza ma podniosły nastrój, nie brakuje patriotycznych pieśni i wierszy. Każdego roku, naprzemiennie, organizowane są andrzejki lub mikołajki, a 6 stycznia - wspólne kolędowanie. KGW Kamienica organizuje też wyjazdy do kina, teatru, wycieczki turystyczne (z radą i sołtysem), jest współorganizatorem festynu rodzinnego oraz balu karnawałowego. Panie chętnie towarzyszą gminnym dożynkom, świętom i imprezom. Do ich osiągnięć można zaliczyć zdobyty w 2015 roku podczas Święta Ryby puchar za najlepszą potrawę z ryby.

KGW Kamienica

 

Kazimierz Biskupi

Przewodnicząca - Agnieszka Konieczka

KGW „Kazimierzanki” powstało w sierpniu 2018 roku. Obecnie Koło liczy 11 gospodyń, które cechuje pomysłowość, energia, entuzjazm i motywacja do działania. KGW zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolniczej. Kazimierzanki aktywnie współpracują z lokalnym samorządem, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Stowarzyszeniem Między Ludźmi i Jeziorami. Od początku swojej działalności prezentowały Kazimierz Biskupi na dożynkach gminnych, Turnieju Rodzinnym – Energia Pokoleń, brały udział w jarmarku charytatywnym dla Kalinki, zorganizowały zabawę andrzejkową dla dzieci oraz wycieczkę do Wrocławia na jarmark świąteczny.

KGW Kazimierz Biskupi Copy  49798804 1259468477525322 6772575350279897088 n Copy

Kozarzew

Przewodnicząca  - Katarzyna Ambroży

Koło Gospodyń Wiejskich powstało w Kozarzewie w 1958 roku. Obecnie liczy około 15 pań. KGW współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kazimierzu Biskupim podczas dożynek, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Święta Ryby. Działalność koła jest również dostrzegalna podczas uroczystości organizowanych w Wiejskim Domu Kultury w Kozarzewku tj. zabawa choinkowa, Dzień Kobiet. Dzień Dziecka oraz Dzień Babci i Dziadka. Zaangażowanie członkiń koła w życie kulturalne Gminy Kazimierz Biskupi obejmuje także aktywą współpracę ze Stowarzyszeniem „Między Ludźmi i Jeziorami”.

KGW Kozarzew Copy

 

Kozarzewek

Przewodnicząca - Mariola Pałucka

Koło Gospodyń Wiejskich kontynuuje działalność podjętą przez poprzednie pokolenie tutejszych kobiet w latach 70-tych. Dokładnie KGW rozpoczęło swoją działalność w 1968 roku, obecnie koło opiera się na bezinteresownym zaangażowaniu członkiń i wymaga umiejętności zarządzania czasem. KGW prężnie dba o Wiejski Dom Kultury w Kozarzewku. Członkinie koła angażują się w rozwój koła, czego efektem jest organizowanie licznych uroczystości m.in.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet zabawa choinkowa, Święto Ryby, Spotkanie Noworoczne czy dożynki. Koło prezentuje regionalne wypieki i potrawy podczas wielu imprez odbywających się niemal w całym województwie tj. Festiwal Smaków czy Przegląd Ciast Świątecznych. Każde z nich jest potwierdzeniem, iż gotowanie nie jest zwykłym pichceniem a pasją. Za cel stawiamy sobie promowanie potraw charakterystycznych dla naszego regionu, czego dowodem są liczne publikacje Przewodniczącej koła.

 KGW Kozarzewek Copy

Władzimirów

Przewodnicząca - Zofia Łebkowska

30 stycznia 2018 roku minęło 11 lat istnienia koła. Tworzy je 35 osób, w tym również panowie. Przewodniczącą koła posiada tytuł „Mistrza Chleba”. Członkowie spotykają się w co drugi czwartek miesiąca, każde połączone jest z imieninami któregoś z członków. Koło aktywnie uczestniczy w przygotowaniu gminnych uroczystości m.in. „Zadymka Wielkanocna-ale jaja”, Święto Ryby, dożynki czy WOŚP. Zaangażowanie koła możemy dostrzec także w powiecie np. podczas „Kaziuków”. Wszystkie spotkania odbywają się w odrestaurowanej stodole „Wesoła Zośka” we Władzimirowie. Koło zostało docenione i wyróżnione za swoją działalność ponad 70 razy. Warto podkreślić, że członkowie koła znajdują także czas na relaks - co roku wyjeżdżają nad morze lub w góry. Tradycją jest coroczny wyjazd do teatru na Dzień Kobiet.

 KGW Władzimirów Copy

Grupa Nieformalna Swojskie Babki Nieświastów

Przewodnicząca - Beata Staszak

Grupa Nieformalna Swojskie Babki została założona w 2017 na terenie sołectwa  Nieświastów. Jej pomysłodawczynią była Beata Staszak - sołtys Nieświastowa. Głównym założeniem funkcjonowania grupy jest integracja międzypokoleniowa. Swojskie Babki to grupa zróżnicowana pod względem wieku a spójna pod względem kreatywności. Panie zajmują się organizacją warsztatów oraz festynów integracyjnych  dla mieszkańców sołectwa i aktywnie uczestniczą w życiu gminy. W roku 2017 Grupa Nieformalna Swojskie Babki z Nieświastowa w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kazimierzu Biskupim pozyskała środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i zrealizowała projekt pod nazwą „Dożyneczki”. Został doceniony i nagrodzony w konkursie Działania Godne Uwagi na terenie Wielkopolski. 

Swojskie Babki Copy

 

Klub Seniora "Leśne Echo"

Od lat aktywnie funkcjonujący na terenie Kazimierza Biskupiego, działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury. Członkowie wspomnianego klubu zarażają się pasją, tworzą trwałe więzi przyjaźni, doskonale się bawią. Przewodniczący „Leśnego Echa” Stefan Majewski podkreśla: W ramach działalności klubu możliwe jest niemal wszystko. To nie tylko miłe, wspólne spędzenie czasu, lecz także wzajemna pomoc w trudnych chwilach. Zbieramy razem grzyby, organizujemy potańcówki i wyjazdy krajoznawcze, bardzo chętnie wspólnie śpiewamy. Dzięki cyklicznym spotkaniom wielu osobom przestała dokuczać samotność i szarość dnia codziennego.

Zarząd Klubu Seniora „Leśne Echo”:

Przewodniczący – Stefan Majewski

Sekretarz – Elżbieta Licał-Muszyńska

Skarbnik – Bronisław Piasecki

Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kazimierzu Biskupim

Koło zostało założone w czerwcu 2002 r. Było pierwszym Kołem Emerytów, które powstało w Kazimierzu Biskupim. Inicjatorem powstania Koła był Pan Henryk Piaseczny. Inspiracją i motywacją do zrzeszenia seniorów w Kazimierzu Biskupim była chęć organizowania życia na emeryturze, by w codzienność nie wkradła się nuda. Pierwszymi członkami Koła Emerytów byli emerytowani nauczyciele. Wieść szybko niosła się po Kazimierzu i w bardzo szybkim czasie w szeregi koła wstępowały osoby spoza kręgu nauczycielskiego. Wtedy Koło liczyło około 50 osób. Aktualnie należy 15 osób. W tym gronie panowie są w mniejszości - należy 3 panów. Koło jest zarejestrowane w konińskim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Planujemy od następnego roku przejść pod skrzydła Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim.

Zarząd Koła nie zmienia się od 15 lat, przedstawia się następująco:

Przewodniczący - Henryk Piaseczny

Zastępca Przewodniczącego - Jadwiga Kulig

Sekretarz - Danuta Filipiak - Piaseczna

Skarbnik - Jadwiga Dryjańska

Członek Zarządu - Janina Wójcik